O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 28 lutego 2018

Ciepło, coraz cieplej...                                                            WIG  tygodniowy

 Błyskawiczne załamanie indeksów, jakie miało miejsce na początku miesiąca większość inwestorów wprowadziło w niemałe zakłopotanie.  Pojawiło się naturalne w takiej sytuacji pytanie - czy mamy do czynienia jedynie z korektą, czy może jest to początek czegoś większego.  Dynamiczny wzrost gospodarczy, rekordowo niskie bezrobocie wywołują oczywisty optymizm co do dalszej poprawy fundamentów gospodarczych Polski.  Problem w tym, że giełdy dyskontują przyszłość o czym wielu inwestorów zdaje się zapominać.

 Powyżej zamieściłem trochę nietypowy wykres indeksu WIG. Jest to wykres na którym tygodniowe świece uwzględniają również wolumen obrotów. Zasada jest prosta. W skrócie chodzi o to, że czym wyższy wolumen tym świeca jest szersza. Strzałkami zaznaczyłem cztery niepokojąco wyglądające tygodniowe świece, które pojawiły się w okresie od października do chwili obecnej.  Są to ewidentnie świece podażowe, co na zwykłym wykresie świecowym trudno jest dostrzec.  Dalej niepokoić może także pozostawanie od miesiąca indeksu poniżej 40-tygodniowej SMA,  a także wygenerowany wstępny średnioterminowy sygnał sprzedaży na wskaźniku trendu ADX. Podobne wnioski dotyczą także WIG20.


                                                               WIG - miesięczny

Z resztą podobnych sygnałów ostrzegawczych jest więcej. W poprzednim poście wspominałem także o spadającej rocznej dynamice WIG20, co grozi zredukowaniem rocznych zysków do zera np. na ETF-ach odzwierciedlających zachowanie blue chipów.  Co ważne miesięczny MACD, czy STS zaczyna wyglądać podobnie jak w połowie 2007 i na jesieni 2011 roku. To oczywiście nie musi oznaczać powtórki z rozrywki, ponieważ giełda nie raz już zaskakiwała, tym nie mniej pokazuje, że w tym roku możemy być świadkami mniejszych lub większych zawirowań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz