O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 10 września 2015

Roczne stopy zwrotu z funduszy obligacji a giełda




 W sierpniu roczna stopa zwrotu z funduszy polskich obligacji uniwersalnych spadła do dawno nie widzianego poziomu + 1,24%.  Z punktu widzenia atrakcyjności instrumentów finansowych mamy więc do czynienia z interesującą sytuacją.

 Słabe w ostatnich miesiącach zachowanie naszego parkietu ( i nie tylko naszego...) może nie jest zupełnie przypadkowe. Zauważmy, że obecny roczny zwrot z funduszy obligacji jest już niższy niż oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty bankowej. Z jednej strony oznacza to brak zainteresowania tego typu funduszami , z drugiej zaś sprawia, że rynek ten - biorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne -  staje się powoli ciekawą alternatywą dla funduszy akcji polskich. Co więcej, tak niskie stopy zwrotu z funduszy obligacji sugerują, że do pierwszych podwyżek stóp procentowych w naszym kraju może być jeszcze daleko.

Powyższy ponad pięcioletni okres rocznych stóp zwrotu pokazuje w czym rzecz. Zwracają uwagę zwłaszcza dwa dołki, czyli osiągnięty w kwietniu 2011 r i następnie w lutym 2014 roku. Oznaczały one okolice zmiany trendu giełdowego na spadkowy w średnim okresie. Co najciekawsze - nie były one początkiem hossy na GPW.

Oczywiście tak niskie zejście rocznych stóp zwrotu obligacji ( zawsze mogą być niżej) nie oznacza automatycznie wejścia rynku giełdowego w trend spadkowy, tym nie mniej pojawiające się od pewnego czasu sygnały techniczne sugerują aby z większą ostrożnością podchodzić do ryzykownych aktywów.
 

Takim przykładem mogą być wskazania publikowanego na blogu wskaźnika siły rynku. Znajduje się on obecnie w trendzie spadkowym ostrzegając przed spadającą ponownie szerokością rynku. Na ile trwały może być to trend - dowiemy się jak zwykle w przyszłości.


11 komentarzy:

  1. Jakby nie było wig 20 zakrył lukę bessy z 24 sierpnia. Kto wie czy nie będzie zryw w górę.
    WIG-budowlany jeszcze nie skapitulował.

    OdpowiedzUsuń
  2. A czy wie Pan dlaczego fundusze pieniężne praktycznie przestały rosnąć? Unikorona pieniężny za ostatnie pół roku tylko 0.3% ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mnie ciekawi powód

      Usuń
    2. Pewnie powodem słabych wyników są niskie stopy procentowe, ale mogę się mylić:-)

      Usuń
  3. witaj Adamie
    Czytam Twojego bloga od początku i bardzo mi się podoba zawartość merytoryczna.
    Mam pytanie czy pomimo złej sytuacji na indexach, czy moze być sytuacja że indeksy WIG-budowlany i WIG-developerzy pozostaną w hossie. Obserwuję spółki tych indeksów i po 2007r kiedy nastąpił odwrót od budowlanki w 2015r. spólki tych sektorów zachowują się mocniej niż rynek. W wywiadach z prezesami budowlanki i developerki mówi się o tym ze hossa budowlana to lata 2016-2018 a 2015 ma byc przełomem w poprawianiu wyników. Czy jest szansa, że pomimo spadku szerokiego rynku, utrzymają się te 2 indeksy branżowe w trendzie rosnącym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli gospodarka nie za bardzo wyhamuje, to indeksy budowlane oczywiście mogą rosnąć. Problem w tym, czy ostatni bardzo słaby odczyt PMI za sierpień jest wypadkiem przy pracy, czy początkiem dłuższej tendencji spadkowej zwiastującej pogorszenie wzrostu PKB w przyszłości. Trzeba po prostu obserwować, czy indeksy branżowe nie wysyłają technicznych sygnałów sprzedaży - na dzień dzisiejszy takiego zagrożenia nie widać przynamniej w przypadku budowlanki. Trochę gorzej wygląda to w przypadku deweloperów.

      Usuń
  4. Czy grubasy zapakowani są na wzrosty czy spadki wg tego. Bo nie kumam.
    http://www.technikaichimoku.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Panie Adamie, mam pytanie odnośnie rynku Tureckiego, czy nie pojawia się dobry moment do wejścia w fundusz UniAkcje: Turcja ? :D czy za szybko i poczekać na większe odbicie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że bezpieczniej byłoby poczekać na jakieś sygnały odwrócenia trendu. W przypadku funduszy tureckich dochodzi jeszcze ryzyko kursowe w postaci słabnięcia liry. Ale możliwe, że blisko 30 procentowy spadek wartości jednostki od początku roku jest już na zaawansowanym etapie.

      Usuń
    2. No dobra, fundusze drogą do bogactwa. Ale nie istnieją jedynie fundusze akcji i pieniężne, może pora pomyśleć o funduszach surowców i żywności ? Historycznie są tanie, może będą tańsze - ale regularne wpłaty począwszy od obecnych niskich poziomów, w perspektywie kilku lat przyniosą spore zyski ? Kupuj tanio, sprzedawaj drogo ...

      Usuń