O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 1 września 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec sierpnia 2015 r    Na koniec sierpnia 2015 r wartość portfela wynosi  13 500 zł. Składa się na to 66, 6814 j.u. funduszu UniKorona Pieniężny przy cenie jednostki  202,55 zł. Oznacza to stopę zwrotu  + 35% osiągniętą po 35 miesiącach prowadzenia online Portfela Technicznego  W analogicznym okresie stopa zwrotu benchmarku WIG wyniosła  + 17%.

 To nie był dobry miesiąc dla blogowego Portfela Technicznego. Przyczyna jest oczywista - poniedziałkowe załamanie na światowych parkietach. Chcąc nie chcąc portfel zapakowany  w akcje "pod korek" musiał to odczuć. Światowe parkiety tworzą zestaw naczyń połączonych i  nasz również dostał rykoszetem. Ale to już historia i nie ma co rozpaczać nad rozlanym mlekiem.

 Warto zauważyć, że jest to już drugi z rzędu miesiąc o wyraźnie podniesionej zmienności. W lipcu - jak pamiętamy - powodem jej była niestabilna sytuacja polityczna w Grecji (ryzyko Grexitu), obecnie zaś za nieprzewidywalność odpowiada głównie ryzyko spowolnienia gospodarczego płynącego z drugiej największej gospodarki świata - Chin.

Dzisiejszy odczyt za sierpień wskaźnika przemysłowego PMI dla Polski na poziomie istotnie niższym od consensusu 51,1 pkt (prognoza 54,1 pkt) każe zadać pytanie, czy jest to jednorazowy niewypał, czy może rozpoczęcie spadkowej tendencji. Dopiero kolejne miesiące powinny dać jaśniejsze wskazówki w tym zakresie.

Rozpoczyna się miesiąc, który zwykle nie kojarzy się dobrze inwestorom giełdowym. W ubiegłym miesiącu powstały pewne sygnały techniczne o charakterystyce długoterminowej, które prawdę mówiąc nie wyglądają najlepiej. Mam tu na myśli głównie amerykański rynek akcji ( poprzedni post).  Również indeks krajów rozwiniętych MSCI World a także indeks rynków wschodzących  MSCI EM specjalnie nie zachęcają do zajmowania długich pozycji.

W związku z problemami, jakie mogą pojawić się w najbliższej przyszłości Portfel Techniczny zabezpieczony będzie funduszem bezpiecznym aż do chwili pojawienia się sygnałów technicznych świadczących o poprawie sentymentu giełdowego. Przestrzegam podstawowej zasady inwestora, że lepiej stracić okazję niż pieniądze.

2 komentarze:

  1. Ja podobnie straciłem praktycznie cały zarobek z poprzednich 3 m-cy w jeden dzień zwały, ponieważ ok. 60% portfela miałem zapakowane w miśsie (NN, Unikorona i Skarbiec). Chociaż pod koniec ubiegłego tygodnia jak fundusze te zaczęły odrabiać straty miałem wątpliwości czy nie za szybko dokonałem konwersji?. Lecz teraz podobnie jak Ty chyba wolkę poczekać na wyraźny trend wzrostowy bo brak obecnie jasnych sygnałów przemawiających za wzrostami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety na rynku pozbawionym wyraźnego trendu gwałtowne tąpnięcie powoduje uszczerbek w portfelu i wykasowanie części zysku. Myślę także, że w aktualnej sytuacji próby szybkiego odegrania się mogą być nieskuteczne. Lepiej poczekać na jakieś techniczne sygnały poprawy, czasem lepiej jest nawet odpocząć jakiś czas od giełdy po to, żeby nabrać zdrowego dystansu:-)

      Usuń