O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

sobota, 25 lipca 2015

Wig i pozytywne dywergencje


                                                                      Wig dzienny

          Ciekawa struktura od pewnego czasu zaczyna tworzyć się na indeksie Wig. Ostatni miesiąc notowań indeksu przypomina nieco okres od grudnia do stycznia 2014/15.  W bieżącym miesiącu  indeks utworzył lokalny szczyt na poziomie 53 690 pkt i podobnie jak poprzednio tworzy bazę. Na chwilę obecną trudno jest oczywiście oceniać w którym kierunku nastąpi ostatecznie wybicie, jednak zachowanie oscylatorów wskazywałoby tu na kierunek północny ( pozytywne dywergencje).

 Myślę, że w obecnej niepewnej sytuacji politycznej lepiej jest poczekać na potwierdzenie w postaci pokonania wspomnianego szczytu zamiast zbierać mocno niekiedy przecenione akcje. Przykład banków, czy też zachowania KGHM udowadnia, że zawsze może być jeszcze taniej. Pamiętać też należy o zagrożeniach występujących na rynku w Szanghaju i USA. Piątkowe zamknięcia na indeksach amerykańskich mogą bowiem wskazywać na próby rozkręcenia kolejnej w ostatnich miesiącach  korekty.

 W przypadku naszego parkietu, w sytuacji pokonania szczytu z połowy miesiąca możliwy jest wzrost wynikający z szerokości formacji, czyli do poziomu 56 000 pkt.

 Tegoroczne zachowanie naszego parkietu trochę przypomina ubiegły rok. Nie ukrywam, że taka sytuacja również dla mnie jest dość stresująca z uwagi na dużą nieprzewidywalność zachowania indeksów. W związku z tym uważam, że decyzja o konwersji środków do funduszu obligacji w blogowym portfelu z dnia 17-06-2015r była decyzją jak najbardziej prawidłową. Na ten temat więcej napiszę przy podsumowaniu wyników na koniec miesiąca.

1 komentarz:

  1. Dokładnie tak jak piszesz, wyjście ponad szczyt z połowy miesiąca będzie pozytywnym sygnałem. Wskazywane dywergencje to jeszcze za mało, aby zainwestować w zwyżkę, ponieważ pewne podobieństwo, tylko w scenariuszu spadkowym, można dostrzec w porównaniu WIG20 do sytuacji z 2011.
    http://pokonajrynek.pl/pozycje-krotkie-nadal-preferowane-2/

    OdpowiedzUsuń