O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 7 sierpnia 2016

Wig jak w latach 2011-2012


                                                       Wig - tygodniowy

           Nawiązując do poprzedniego postu chciałbym zwrócić uwagę, że scenariusz wcześniej opisany na indeksie Wig zaczyna przybierać coraz bardziej namacalne kształty. Podobieństwo układu kresek do okresu sierpień 2011 - wrzesień 2012 jest już zdumiewające. A więc mamy pokonaną spadkową linię trendu, ponowne wyjście kursu ponad 40 tyg. WMA czemu towarzyszy bardzo podobny układ wskaźników technicznych - wykres. Do całkowitego szczęścia potrzebujemy jeszcze pokonania oporu, który znajduje się na wysokości 48 630 pkt. Dopiero wyjście ponad ten poziom zmieni dotychczasowy układ konsolidacji bocznej w średnioterminowy trend wzrostowy.

O prawdopodobnym scenariuszu akumulacji akcji z powodu niskich wycen fundamentalnych po raz pierwszy w tym roku wspominałem w styczniu, a następnie w połowie marca. Co prawda po drodze pojawiły się oczekiwane zagrożenia ( całkowita likwidacja OFE, Brexit, jak również niejasne wówczas skutki ustawy "frankowej" ) jak i nieoczekiwane (zamach stanu w Turcji), tym nie mniej na dzień dzisiejszy zostały one już wyjaśnione i w związku z tym znikła niepewność, której rynek bardzo nie lubi.

Myślę, że w tym kontekście warto zwrócić uwagę na indeks Cenowy rynku.- wykres niżej :

 Pozwoliłem sobie zaznaczyć moment opublikowania wpisu z 13 marca, który precyzyjnie zbiegł się w czasie z wygenerowaniem kolejnego sygnału kupna na indeksie, który notabene w hossie znajduje się od początku 2013 roku. Pokazuje to, że nasze cztery najważniejsze indeksy nie do końca oddają to, co dzieje się na wskaźniku uwzględniającym w swoim składzie wszystkie spółki o równej wadze bez względu na kapitalizację.

Zerknijmy jeszcze na aktualny wykres rocznej dynamiki przemysłowego PMI - wykres poniżej. I tu jak na razie nie ma dobrych wiadomości. Krzywa wykresu już drugi miesiąc z rzędu zniżkuje po wcześniejszym zbliżeniu się do linii sygnalnej w maju. Czy jest to chwilowa zadyszka? - na to pytanie przyjdzie nam poczekać do następnych odczytów. Oznacza to, że z fundamentalnego punktu widzenia zmiany trendów indeksów na wzrostowe w średnim terminie (czyli takim, w którym warto już będzie zainteresować się funduszami akcji) na głównych indeksach giełdowych mogą odsunąć się nieco w czasie.



3 komentarze:

  1. Mam jednak nadzieję, że to jest chwilowe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Adam czy jest szansa na jakas korekte dla spoznialskich, przegapilem dolek 24 czerwca, a od niego spółki porosly po 20-40% i teraz nie chciałbym wejść na gorce.

      Usuń
  2. Jeśli chodzi o szeroki rynek, to jest jeszcze miejsce do wzrostów, nie jest on jakoś mocno wykupiony przynajmniej krótkoterminowo. Ale oczywiście decyzję o zakupie poszczególnych spółek musisz podjąć sam.

    OdpowiedzUsuń