WSE - 10WK
Dziś szybki rzut oka na szeroki indeks giełdowy WIG. W perspektywie krótkoterminowej realizuje się scenariusz korekty wzrostowej ostatniej fali spadków. Indeks wszedł w strefę " luki brexitowej " i aktualnie znajduje się w jej połowie. Potwierdzeniem korekty jest zaś zmiana kierunku WSE-10WK na wzrostowy. Znacznie ciekawiej zaś Wig prezentuje się w nieco szerszej - tygodniowej skali ( wykres poniżej )
Pomimo systematycznie pojawiających się zagrożeń, które nieustannie nawiedzają inwestorów ( vide: w trakcie pisania tekstu nie znana jest jeszcze poniedziałkowa reakcja rynków finansowych na piątkowe wydarzenia w Turcji ), szeroki indeks rysuje coś, co do złudzenia przypomina układ techniczny z okresu sierpień 2011 - wrzesień 2012. Mamy więc kilkumiesięczną konsolidację ograniczoną wsparciem 42900 pkt i oporem 48630 pkt. Warto zwrócić uwagę, że panika związana z opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię stworzyła stosowną okazję do akumulacji papierów przez silne ręce ( wspominałem o tym w poprzednim poście ).
Podstawą do takiego rozumowania mogą być wskazania kilku oscylatorów technicznych, które sygnalizują dywergencję względem indeksu. Oznacza to jedynie wygasanie impetu podaży i nie stanowi podstaw do zajmowania pozycji długich przez techników ( w międzyczasie może się pojawić przecież kolejny test poziomu wsparcia ) Wracając do konsolidacji z roku 2011-2012, to wówczas również ( podobnie jak dziś ) występowały niekorzystne zjawiska - głownie na zagranicznych rynkach finansowych, które powstrzymywały większość inwestorów przed inwestowaniem w akcje. Przypomnę może problem z państwami tzw. PIGS, czy też pierwszą w historii obniżkę ratingu inwestycyjnego przez jedną z agencji ratingowych dla USA. Jak widać niedługo później rynki się pozbierały ( także nasz ) i następnie weszły w dynamiczną fazę wzrostową.
Oczywiście aktualne problemy są inne, ponieważ do zagrożeń związanych z wysokim zadłużeniem największych krajów Unii doszły problemy zafundowane przez naszych polityków. To sprawia, że polski rynek akcji w ostatnich miesiącach należy do najsłabszych na świecie, a "pomysły" polityków zdają się nie mieć końca. Należy tu głównie pamiętać o likwidacji części akcyjnej OFE ( o wakacjach pod palmami na emeryturze trzeba chyba zapomnieć ) ale także wciąż nie rozwiązana sprawa kredytów frankowych. Wcześniej, czy później rynek poradzi jednak sobie ze wszystkimi ograniczeniami ( tak jak to było w przeszłości ) i dynamicznie ruszy do góry czego sobie i Wam Drodzy Czytelnicy życzę.
Co uważasz Adamie o Turcji w terminie do końca roku? Pucz tak jak Brexit - hipotetyczna okazja do kupna?
OdpowiedzUsuńBardzo nieprzewidywalny rynek i w związku z tym już jakiś czas temu wypadł z kręgu moich zainteresowań. Wystarczy spojrzeć na wyniki funduszy tureckich za cały okres ich funkcjonowania i wszystko staje się jasne.
UsuńTurcaj Turcją, pucz puczem - ale teraz dopiero jak Erdogan zacznie wprowadzać swoje rządy do końca może byc ciekawie bo stłamsi wszystkich w kraju... I wtedy może umocnić wszystko. Ale jak się patrzy na jego wypowiedzi pod adresem Amerykanów to kto wie co mu jeszcze strzeli do głowy. Cały rejon może być wtedy niestabilny.
OdpowiedzUsuńOdbuduje Imperium Osmańskie a potem pewnie kiedyś zaatakuje niewiernych z Europy. Czytałem wypowiedź ministra z Turcji to oświadczył że nie muszą być w NATO na zawsze. Turcja w przeszłości wielokrotnie próbowała podbić Europe. A teraz mają najmocniejszą armią po USA w NATO.
OdpowiedzUsuńwitam
OdpowiedzUsuńJutro ostatni dzień wyboru zus czy ofe.
Mam w ofe, czytałem Twoje artykuły i inne w sieci.
Chyba nikt nie wie co stanie się z 25% środków ofe, które pójdą na bieżące emerytury, czy będą dopisane do konta w ZUS czy przepadną ( zostaną zagarnięte) ?