O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 11 stycznia 2016

WIG blisko długoterminowej linii wsparcia


                                                  WIG układ miesięczny


      W poprzednim poście wskazywałem na historycznie mocne ujemne odchylenie indeksu WIG od swojej linii regresji. Dziś dla odmiany rzut oka na długoterminowy układ techniczny.

 Linia wsparcia jest zaczepiona o dołek z marca 1995r. i  lutego 2009r. ( widoczna na wykresie )
Jak widać aktualnie przebiega ona na poziomie ok 40 000 pkt. Oznacza to, że znajduje się ok. 9% niżej od bieżących notowań indeksu. Mocne techniczne długoterminowe wyprzedanie rynku wskazuje popularny CCI.

Na koniec spójrzmy na roczną zmianę przemysłowego PMI dla Polski. Grudzień był pierwszym miesiącem od lipca ubiegłego roku, w którym dynamika nie spadła. Dla bezpieczeństwa jednak lepiej będzie poczekać na kolejne odczyty tego wskaźnika ponieważ nie można wykluczyć, że jest to tylko chwilowe wahnięcie. Jeśli okaże się, że zmiana trendu będzie miała trwały charakter, to byłaby to pierwsza fundamentalna przesłanka dla poprawy koniunktury gospodarczej w drugiej połowie roku.

Na chwilę obecną nie angażuję się jeszcze na rynku akcji i spokojnie czekam także na inne sygnały ewentualnej poprawy na parkiecie. Jednym z głównych wskaźników będzie zwiększenie szerokości rynku. Jednak na dzień dzisiejszy nie widać tu jeszcze zbyt wiele.


2 komentarze:

 1. A czy mógłby Pan rzucić okiem na indeksy mWIG40 i sWIG80?
  Zachowują się one troszkę inaczej niż WIG i WIG20.
  Osobiście uważam, że w czasie zmiany trendu będzie można tam nieźle zarobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indeksy mniejszych spółek na chwilę obecną znajdują się w bessie. Postaram się coś na ten temat napisać.

   Usuń