O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 4 listopada 2015

Rozliczenie ostatniej konwersji W Portfelu Technicznym
Na dzień dzisiejszy w Portfelu Technicznym znajdują się następujące fundusze:

  - UniKorona Pieniężny     33.3407 j.u. X  203.17 zł =  6 773 zł
  - UniAkcje Turcja             91.9381 j.u. X    73.68 zł =  6 774 złWydaje się, że po wielu miesiącach słabszej koniunktury na rynku tureckim dochodzi do zmiany średnioterminowego trendu na wzrostowy. Świadczyć o tym może wybicie indeksu BIST100 półrocznej i rocznej ważonej średniej kroczącej - wykres górny. Także spadająca od pewnego czasu rentowność 10-cio letnich obligacji tureckich wskazuje na napływ zagranicznego kapitału na ten turecki rynek akcji - dolny wykres.

Jest to rynek dość ryzykowny z uwagi na dodatkowe ryzyko walutowe występujące w przypadku polskich TFI, jednak myślę, że warto spróbować. Na chwilę obecną angażuję tylko połowę portfela. Jeśli wzrostowy scenariusz będzie kontynuowany to prawdopodobnie zwiększę udział części tureckiej ( chyba, że wcześniej pojawi się okazja na naszym misiach ).

 Kondycja naszego rynku od maja pozostawia wiele do życzenia może z wyjątkiem drugiej i trzeciej linii walorów. W przypadku funduszy małych i średnich spółek ich wykresy techniczne wyglądają coraz lepiej, jednak na zaangażowanie środków jeszcze poczekam. Generalnie wygląda na to, że rynek czeka na jasne deklaracje nowego parlamentu w kwestii polityki fiskalnej i podatkowej. Realizacja obietnic wyborczych w podstawowej wersji raczej nie wchodzi w rachubę. W przeciwnym razie może nas czekać dalszy systematyczny drenaż OFE, co niewątpliwie przełożyłoby się na znacznie niższe poziomy indeksów WIG i WIG20.


5 komentarzy:

 1. Pytanie do autora: czy nadal uważa Pan, że ostatni zakup UniAkcje Turcja to dobra decyzja ? Pytam w kontekście tego jak rozwija się sytuacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednostki kupiłem przedwczoraj więc jeszcze za wcześnie na wyciąganie wniosków. Niech inwestycja się rozkręci a potem zobaczymy;-)

   Usuń
  2. A czy teraz można powiedzieć coś więcej o inwestycji w świetle spadków XU100 i osłabiania się liry ? Czy potrzeba dłuższego okresu czasu ?!

   Usuń
 2. Panie Adamie, czy dzisiejsza zejście indeksu XU100 poniżej luki hossy jaką się otworzył parę tygodni temu coś zmienia w podejściu do tej inwestycji w fundusz akcji tureckich?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zle się w dzieje w tej Turcji. Zaczynam się ostro stresować . Zakupiłem podobnie jak Pan, Panie Adamie. A co Pan o tym sądzi ?

  OdpowiedzUsuń