O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 2 listopada 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec października 2015 r i zmiana alokacji.
           Na koniec października 2015 roku wartość Portfela Technicznego wyniosła 13 538 zł. Składa się na to 66,6814 j.u. funduszu UniKorona Pieniężny przy cenie jednostki 203,03 zł. Oznacza to stopę zwrotu na poziomie +35,4 % osiągniętą po 37 miesiącach prowadzenia portfela online. W analogicznym okresie stopa zwrotu benchmarku, jakim jest referencyjny WIG wyniosła + 14,7%.

 W dniu dzisiejszym, tj 02-11-2015 r. postanowiłem nieco zmienić alokację. Połowa portfela, czyli kwota ok. 6770 zł zostaje przekonwertowana na UniAkcje Turcja. Rozliczenie nastąpi po zamknięciu notowań ze środy.

9 komentarzy:

 1. Dzisiejszy wzrost uni akcji tureckich 11,65 %szok!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Adam,
  Czy mógłbyś mi podpowiedzieć, co się dziś stało z wycenami kilku funduszy Union Investment?
  Dlaczego tak poszybowały UniAkcje Dywidendowy, UniKorona Akcje, UniAkcje Małych i Średnich Spółek, UniAkcje: Nowa Europa i wreszcie UniAkcje: Turcja? Przełożenie na Wig20, mWig40, Dax, Cac40 oraz Bist100 nie wskazywałyby na aż takie zwyżki.
  pozdrawiam
  TAXI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Turcji to można to jakoś wyjaśnić. Turecki indeks dolarowy zwyżkował o 9,6%, natomiast w przypadku pozostałych funduszy wygląda to trochę dziwnie. Być może wystąpiła pomyłka. Jeśli tak to powinna być niedługo skorygowana.

   Usuń
  2. Wśród aktywów funduszy UniAkcje Dywidendowy, Akcji Nowa Europa, a nawet pozostałych jest duży lub co najmniej istotny udział spółek tureckich. Podobne wyniki zanotował tego dnia np. ING Środkowoeuropejski i inne z tej grupy.

   Usuń
  3. No tak, ale jak wytłumaczyć różnicę wzrostu np. dla UniAkcje Małych i Średnich Spółek (1,33%), przy mWigu40 (0,83%), sWig80 (0,55%)?

   Usuń
  4. Bardzo prosto - wszystkie fundusze Union Investment wyceniane są po cenach z godziny 12, a nie po cenach zamknięcia jak w innych funduszach czy na całych indeksach. To dlatego TFI prezentuje wycenę jeszcze tego samego dnia ok. 17-18, podczas gdy inni dopiero kolejnego dnia. Stąd biorą się też w krótkim okresie rozbieżności między Union Investment a resztą towarzystw.

   Usuń
 3. Pytanie czy już nie za późno na Turcję ?! Po takim euforycznym wzroście "gorące głowy" ochłoną i już dziś może być czerwono. Tak, czy owak indeks i tak powróci do wnętrza kanału Keltnera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się, że giełda w Turcji rozpoczęła średnioterminową falę wzrostu. Jeżeli okaże się to prawdą, to możemy być świadkami kilkumiesięcznych cyklicznych zwyżek. A czy nie za późno? Roczna zmiana BIST100 dopiero wyszła na plus więc może na jakąś część hossy jeszcze się załapię.

   Usuń
 4. WITAM,
  czy obecne napięcie na linii Turcja - Rosja nie może doprowadzić do dalszych spadków indeksu BIST100? Na dzisiaj stracił już z nadwyżką wszystko co zyskał 2 listopada po ostrym wzroście?
  Nie konwertuje Pan swoich jednostek UniAkcji?

  OdpowiedzUsuń