O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 3 grudnia 2013

Co z rajdem św Mikołaja ?



wykres

       Czy doczekamy się wreszcie klasycznego rajdu św. Mikołaja ?  Dane napływające z gospodarki,  w tym wczorajszy odczyt wskaźnika PMI, czy też przyśpieszenie PKB do 1,9% r/r,  względem 0,8 % r/r w ubiegłym miesiącu sugerowałyby taki rozwój sytuacji.

Rekordowy napływ środków do funduszy akcji w listopadzie,  również wskazuje na rosnący optymizm coraz szerszej liczby inwestorów.  Co się zatem stało,  że tak dobrze dotychczas naoliwiona maszyna rynkowa dostała zadyszki?

        Można oczywiście podać wiele powodów takiego stanu rzeczy, ale tak na prawdę są one nieistotne.  Ja ograniczę się jak zwykle do analizy technicznej ( wykres )

Od momentu rozpoczęcia obecnej hossy ( chyba można już użyć takiego określenia ...) dobrze sprawdzał się oscylator  CCI  o szerokim ( 100 ) okienku.  Jak widać wyżej jego układ kresek bardzo przypomina to,  co działo się pod koniec ub. roku.  Przypomnę,  że wówczas przebicie linii trendu na  CCI  było wstępem do czteromiesięcznej korekty na rynku akcji.

Co więcej, dość niepokojąco wygląda również krótkoterminowy  RSI,  który w dniu wczorajszym wybił się
 z rysowanej od jakiegoś czasu formacji trójkąta.

Czy to oznacza, że szanse na coroczny rajd zostały zaprzepaszczone? Takiej sytuacji nie można wykluczyć. Oczywiście analiza techniczna pozwala uprawdopodobnić w jakimś stopniu taki czy inny scenariusz, nie jest jednak panaceum na wszystkie dolegliwości.

Ogólny wniosek pozostaje następujący :  w związku z pojawieniem się technicznych sygnałów sprzedaży o charakterze średnioterminowym na indeksie WIG, byłbym ostrożny w formułowaniu tezy o sezonowych wzrostach pod koniec roku.

Natomiast wniosek praktyczny jest następujący ; gdybym miał wykorzystać obecną korektę do zakupu pakietu akcji - zastanowiłbym się, czy nie mamy do czynienia z początkiem głębszej korekty ... i nie śpieszyłbym się.

Dlaczego zatem nie dokonuję konwersji w Portfelu Technicznym ?  Od tej pory będę reagował na sygnały rzadziej,  stosując metodę zarządzania  o szerzej usytuowanych punktach  kupna/sprzedaży. Oznacza to większą zmienność  portfela, mniejszą liczbę operacji i - mam nadzieję - wyższą ostateczną stopę zwrotu.

Portfel ma pokonywać WIG w dłuższym okresie,  a nie zarabiać na krótkoterminowym łapaniu szczytów/ dołków.  Przyznaję, że cel jest ambitny, tym bardziej, że - jak wskazują badania na rynku amerykańskim - w okresie 2-3 lat tylko ok. 25 % funduszy akcji pokonuje szeroki indeks giełdowy ( i to tylko te, które przetrwały ! )

18 komentarzy:

  1. Ja osobiście wolałem porzednią metodę,dlatego mam pytanie czy w\g niej dokonałby Pan aktualnie konwersji na f.pienieżny?Bo ja już zrobiłem to wczoraj.Pozdrawiam i życzę sukcesu wraz z nową metodą,ale jeśli można to proszę równolegle wspomnieć o konwersji jak poprzednio,czli tej częstszej.

    OdpowiedzUsuń
  2. witam, także wolałem poprzednią wersję, może wprowadziłby Pan hipotetyczne dwie jednostki transakcyjne- długoterminową i krótkoterminową, ciekawie by było porównać ich wyniki, pzdr i gratuluję świetnego bloga

    OdpowiedzUsuń
  3. Panowie ! Piszecie, że poprzednia metoda była lepsza, ale nie daliście szansy sprawdzenia, jak będzie z nową. Poczekajmy, być może większa zmienność wygeneruje wyższą stopę zwrotu. Dotychczasowe konwersje - jak się okazuje - nieco zmniejszyły liczbę jednostek uczestnictwa w porównaniu z pierwotnym ich nabyciem, a celem było właśnie zwiększenie ich liczby ! Wiązało się to głównie z opóźnieniem w realizacji zlecenia przez samo TFI, ale także moimi decyzjami, które nie zawsze były optymalne. Jeśli nowa metoda nie poprawi rezultatu, wrócę do poprzedniej, tym nie mniej sądzę, że jedna i druga powinny osiągać dobre wyniki w dłuższej perspektywie czasu.

    OdpowiedzUsuń
  4. widzę, że koledzy się niecierpliwią i przebierają nóżkami.
    bo co?
    bo spadło 2-3 % w dół? a może -5% i pan Adam nic nie robi !
    trochę spokojności panowie.
    jeśli mogę poradzić to nie patrzcie na wykresy co 1/2 godziny a powiedzmy 1, 2 w ciągu dnia. (docelowo 1 na dwa dni, albo 1 na tydzień).
    proszę też nie traktować tego wpisu jako wyśmiewanie się ani pouczenia.
    staram się tylko dobrze radzić, ale z drugiej strony nie jestem wszechwiedzący.
    ten wpis to ... z autopsji.
    pirx

    ps. patrząc z perspektywy kilku dni ostatnia konwersja na fund akcji była błędem, czyli zbyt szybka.
    mam nadzieję, że perspektywa kilku tygodni bądź miesięcy będzie zgoła inna.
    pirx

    OdpowiedzUsuń
  5. Ani Pan Adam ani pirx nie zrozumieli mojego prostego pytania i do tej pory nie mam odpowiedzi .Natomiast ironii bardzo dużo.Szkoda... Anonimowy z 3 grudnia 2013 18:55

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nikt tu się z nikogo nie śmieje. Rozumiem, że spadki mogą wywołać reakcję emocjonalną, ale apeluję o spokój. Odpowiadam na pytanie z 3 grudnia. Przy metodzie wcześniejszej ponownie dokonałbym konwersji do pieniężnego.( pomimo popełnienia błędu - jak przytomnie zauważył pirx ). O przyczynach zwiększenia zmienności portfela pisałem w odpowiedzi z 4 grudnia ( 13:08 ). Na razie rezygnuję z sygnałów krótszych ponieważ stwierdziłem, że w przypadku funduszy akcyjnych jest to "bicie piany" a nie poważne inwestowanie. I jeszcze jedna uwaga. Gdybyście jednak oprócz rutynowego "anonimowy" podawali imię, byłoby dla mnie dużym ułatwieniem w odpowiadaniu na pytania. Przyznam również, że niektóre z nich naprawdę nie trzymają "poziomu" i odnoszę niekiedy wrażenie, że zadają je osoby niezupełnie zorientowane w temacie (bez urazy).

      Usuń
  6. Adamie, wtroncę dwa słowa do rozważań nt. wychodzić czy wchodzić .......
    Będą to słowa Prezesa Marka Belki, że Polska gospodarka może przyspieszyć więcej, niż oczekujemy. Że wzrost będzie oparty na kilku filarach a w 2014 roku gospodarka przyspieszy do 2,9%.
    A teraz słowa cytowanego często przez Ciebie Wojciecha Białka, który napisał w dzisiejszym parkiecie,że trwająca korekta może być krótka i za chwilę powrócimy do zwyżek. Przemawia za tym kilka czynników. Po pierwsze. ożywienie gospodarcze powinno być kontynuowane co najmniej do połowy przyszłego roku. W historii GPW nie zdarzyło się, żeby hossa skończyła się przed szczytem dynamiki PKB. Po drugie grudzień to wyjątkowo udany miesiąc dla akcji.
    Mi to wystarczy by nie przejmować się korektami.
    100 % w funduszach akcji.
    pozdrawiam
    Janusz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Janusz. Informacje fundamentalne śledzę na bieżąco. Znam te prognozy i rynek zna je również. Inna sprawa, czy się one potwierdzą w takiej formie. Co do W. Białka, to w kwestii grudniowej korekty sprawa jest otwarta. Analizując WIG nietrudno odnieść wrażenie, że znajduje się on dość daleko od głównej linii trendu wzrostowego, co rodzi naturalne pytanie o chęć jej przetestowania. Wszystkie główne indeksy ukształtowały już formacje odwracające trend i w grudniu może się jeszcze dużo wydarzyć. Nie można tez wykluczyć sytuacji, w której OFE po dociągnięciu do końca roku będą chciały pozbyć się części akcji. To już przerabialiśmy i takie zagrożenie również należy brać pod uwagę. Pozdrowienia.

      Usuń
  7. W mojej skromnej ocenie - bez nerwów panownie i panie:)
    a) korekta musiała nastąpić po tak mocnych wzrostach w październiku i listopadzie.
    b) TFI pewnie trochę odpuściły i czekają aż gorączka trochę zejdzie - po czym zaczną kupować - aby mieć udaną końcówkę roku ( w końcu premie dla zarządzających są najważniejsze:)
    c) być może ostatnie 3 dni spadków - są związane przygotowaniem się TFI do zakupu Energa - bo pewnie będą się pakowały (cena jest w miarę), i uwolniły trochę środków na 2 dni przed rozpoczęciem zapisów,
    d) odczyty z gospodarki są dobre - nie ma fundamentalnych powodów na dłuższe spadki,
    e) rozmawiałem z zarządzającymi jednego z dużych TFI zakładają dalsze wzrostu co najmniej do 2 kw 2014,
    f) napływy do TFI akcji dopiero się rozkręcają, i "ulica dopiero zaczyna kupować"
    g) dla całego rynku P/e wynosi około 14 - więc nie jest jeszcze rynek przegrzany
    pozdrawiam Lukasz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jak zwykle z dzisiejszą prasówką.
      W dzisiejszym Parkiecie ciekawy artykół Pana Łukasza Bugaja - analityka z DM BOŚ - "ujawniają się zagrożenia". Autor wylicza bieżące zagrożenia dla rynku a artukół kończy tak:
      cyt: " Otóż jak to dobrze wypisywać zagrożenia i na nich się skupiać, zamiast prezentować szanse. Nic bowiem tak nie uskrzydla rynku jak sciana strachu, po której można się wspinać. Jej ponowne pojawienie się we wzrostowej fazie cyklu koniunkturalnego powinno być witane z zadowoleniem " koniec cytatu.

      Jak na rynkach nie będzie już żadnych zagrożeń to skończy się hossa, bo wszystko będzie już w cenach, akcje będą drogie, bo zaczną podnosić stopy, bo ...........można dalej wymieniać.
      Większość inwestorów robi tragiczne błędy - ładuje się w giełdy gdy już nie czuje strachu.
      Nikt nie pamięta hasła W.Buffetta - bądź chciwy kiedy inni są płochliwi. Amen.
      pozdrawiam
      Janusz

      Usuń
    2. Dzięki Janusz za prasówkę i za dobre wiadomości. Wielokrotnie na blogu pisałem o braku zagrożeń w dłuższej perspektywie i w dalszym ciągu uważam, że najbliższe 2-3 kwartały powinny być co najmniej dobre. Później, w miarę napływu nowych danych fundamentalnych, przyjdzie czas na ewentualną korektę prognoz. Myślę jednak, że poziom stóp może ulec zmianie szybciej niż wynoszą aktualne prognozy. Ostatni wzrost wskaźnika PMI do 54,4 pkt wskazuje na możliwość przyśpieszenia ożywienia gospodarczego, co nieuchronnie pociągnie za sobą wzrost inflacji i podwyżkę stóp. No ale to dopiero w przyszłym roku. Wiele lat inwestowania nauczyło mnie, że rynek wiedząc o dobrych prognozach często wykonuje numer i dyskontuje to o czym jeszcze nie wspominają prognozy. Skuteczny inwestor stosuje zasadę ograniczonego zaufania . Pozdrawiam rownież

      Usuń
    3. Niepokoi blisko 100 procentowa jednomyślność analityków rynkowych co do nakreślanych prognoz...Oczywiście żartowałem. Pozdrawiam ADAM

      Usuń
    4. Witam,
      jak myślicie, cz już po korekcie na Miskach? Czy może jesteśmy dopiero w połowie zjazdu?
      Panie Adamie , jakby był Pan do tej pory w pieniężnym to czy dokonał by Pan teraz konwersji na fundusz MiS?

      Usuń
    5. Moim zdaniem na MIŚS korekta jeszcze się nie zakończyła. A dokąd dojdzie ? Hmm...Na drugie pytanie nie odpowiem, ponieważ tego dylematu pozbyłem się zmieniając nieco zasady konwersji. Pozdrawiam.

      Usuń
  8. wtronce swoje zdanie bo jak cytam takie artykóly zygac mi sie hce od takih blenduf
    WSTYD PANOWIE INWESTORY.

    Ps.Adamie jakie formacje zmiany trendu dostrzegasz na wspomnianych indeksach ?
    Pozdrawiam
    Karolka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Karolka. Głównie chodzi tu o "głowę z ramionami" na mWig40, podwójny szczyt na sWig80 i Wig. Oczywiście są to formacje krótkoterminowe i jak na razie nie ma zagrożenia dla kontynuacji hossy w przyszłym roku. Pozdrawiam rownież

      Usuń
  9. Karolka to może oświecisz tych amatorów od blendóf, powiesz im jak jest....

    OdpowiedzUsuń
  10. Rajd Mikołaja nastąpi. Już Wam mówię kiedy: 24 grudnia jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą (śnieg) i pierwsza gwiazdka wzejdzie na niebie.

    OdpowiedzUsuń