O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 16 stycznia 2013

Dokąd zajdzie Wig 20 ?

wykres.1 Wig20 świeca
wykres.2  Wig20  P&F
           
                 W ostatnich dniach w fachowych pismach  zaczęły się pojawiać komentarze sugerujące możliwość zakończenia przeszło półrocznej fali wzrostów. Rzecz jest o tyle interesująca, że jak dotąd nie pojawiły się sygnały techniczne wskazujące na rozpoczęcie procesu dystrybucji na rynku akcji.  Mamy tu do czynienia z klasycznym dylematem : czy posłuchać ekspertów, czy jednak zdać się na łut szczęścia i pozostawić otwarte długie pozycje w spokoju.
       Należałoby zadać sobie pytanie, czy rynek zdyskontował już cały techniczny potencjał wynikający czerwcowego wybicia indeksu Wig 20.  Otóż mam tu dobrą wiadomość.
       Pomiaru dokonałem na dwa sposoby.  Pierwszy sposób polegał na wyizolowaniu pięciu spółek z indeksu Wig 20 mających największy wpływ na jego notowania. Są to w kolejności:  KGHM (14,68%), PKO (35,92%),  PZU (13,10%),  PEKAO (13,87%) i  PKN (8,79%).  Na dzień dzisiejszy spółki te odpowiadają za 61% notowań indeksu. Nazwijmy je Wig 5. Następnie obliczyłem teoretyczny docelowy poziom wycen metodą Point & Figure  (kółko i krzyżyk).  Wygląda to następująco (w nawiasie cena docelowa):   KGHM (207,22 zł),  PKO (42,53 zł),  PZU (530,50 zł),  PEKAO (193,03 zł),  PKN (77,81 zł).   Ponieważ akcje te odpowiadają za 61 % wzrostu Wig 20, więc z procentowych zależności wynika :
     łączny wzrost indeksu Wig 5 = 27,6%. Ponieważ 60% z tej liczby to jest 16,5% zatem możemy tu liczyć na wzrost do poziomu 2923 pkt.
               Drugi sposób to pomiar  samego indeksu Wig 20 wywodzący się z techniki P&F, zwany pomiarem pionowym.  Nie wdając się w szczegóły spójrzmy na wykres 2. Zaznaczyłem na nim najważniejszy jego element służący do wyznaczenia docelowego poziomu Wig 20.  Pomiar pionowy wskazuje na minimalny poziom docelowy 2793 pkt.  Chciałem podkreślić, że jest to poziom minimalny, a więc możliwy jest także wzrost do poziomu wyznaczonego przez Wig 5, czyli 2923 pkt. (wykres 1)
         Analiza wskazuje zatem, że jak dotychczas mamy do czynienia ze zwykłą korektą fali wzrostowej a nie jej odwróceniem. I jeszcze jedna uwaga odnośnie obliczeń. Mają one charakter przybliżony, co jest oczywiste, i nie powinny być sztywno interpretowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz