Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
czwartek, 15 września 2011
Jak daleko mogą sięgnąć spadki?
Analizując wykres najmniejszych spółek swig-80 od roku 1995, widzimy wyrażnie cztery duże fale spadkowe. Wykres zamieściłem w kompresji miesięcznej,gdyż bardzo dobrze na nim widać okresową cykliczność rynku. Ostatnia fala spadkowa zaczęła się w ostatnim tygodniu lipca br.,co w tej chwili nie jest już żadną tajemnicą. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie: jak daleko możemy spaść? . Puszczając nieco wodze fantazji spróbujmy uchylić nieco rąbka tajemnicy. Oczywiście ostatnie spadki wszystkich indeksów nie są już korektą poprzedniego trendu wzrostowego ,ale jego odwróceniem. Na wykresie mamy popularny oscylator wykupienia/wyprzedania rynku-stochastic. W skali miesięcznej,a wiec wieloletniej, jego wskazania informują nas o skrajnych poziomach rynku(lub też skrajnych emocjach) w perspektywie długoterminowej. Jak to można wykorzystać do oceny zasięgu spadków?.Widzimy,że w przypadku wszystkich fal spadkowych czerwona(tzw.szybka)linia oscylatora wchodzi w obszar wyprzedanie rynku-poniżej 20%-średnio rzecz biorąc dopiero w połowie trendu lub nawet wcześniej.Aktualnie linia została przecięta całkiem niedawno.Nasuwa się oczywisty wniosek,że jesteśmy dopiero w co najmniej połowie całego trendu.Zatem test dołka z początku poprzedniej fali spadkowej(2009r) wydaje się być jak najbardziej prawdopodobny. Uważam,że w chwili obecnej nie ma żadnego powodu aby zajmować pozycje długoterminowe ani na rynku,ani na funduszach akcji mimo tego,że akcje są w tej chwili już wyjątkowo tanie. Np. C/WK dla swig-80 na dzień dzisiejszy wynosi 0,94 a C/Z 9.81. Kiedy na rynku górę biorą emocje wyceny mogą się jescze bardziej obniżyć.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo interesujący wpis.I w ogóle chyba ciekawy blog.Jestem początkującym inwestorem i nie bardzo wiem jak sie zabrac do funduszy inwestycyjnych.Czy juz kupowac czy jeszcze poczekac.pozdr.
OdpowiedzUsuńNigdy nie patrzylem na rynek w perspektywie wielu lat,to naprawdę ciekawe jak rynek porusza się w trendach.Dotąd myslalem ze to wszystko to jest chaos ale teraz widzę że tak nie jest.Mam nadzieję ze czytając Twój blog sporo się nauczę.
OdpowiedzUsuń