O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 25 maja 2018

Formacja trójkąta na Wig20...                                                            Wig20 - dane dzienne


Przez blisko miesiąc nieco ociągałem się z zamieszczaniem postów głównie z powodu marazmu z jakim mieliśmy do czynienia na parkiecie giełdy warszawskiej. Teraz uważam jednak, że warto jest odświeżyć wykres blue chipów i zobaczyć, co ciekawego aktualnie się tu dzieje.

Po pierwsze widzimy budowaną od blisko dwóch miesięcy formację trójkąta. Zgodnie z teorią analizy technicznej tego typu układ stanowi zwykle kontynuację trendu nadrzędnego (spadkowego), a jak pamiętamy poważne symptomy jego początku pojawiły się już w lutym, o czym wspominałem m.in, tu Ciepło, coraz cieplej.

Jak do tej pory nie pojawiły się wskazówki ( np.dywergencje) pozwalające mieć nadzieję na zakończenie negatywnej tendencji , co przynajmniej dla mnie nie stanowi większego problemu, ponieważ utrzymuję zaangażowanie w akcje na poziomie 1/4 kapitału. W przypadku wybicia dołem z trójkąta po prostu zacznę uśredniać ceny papierów, które posiadam w realnym portfelu, a są to wyłącznie głównie największe spółki dywidendowe notowane na GPW.

Wracając do wykresu,  to w dalszym ciągu mamy wskazania na dystrybucję - górny wskaźnik - ale także wskaźnik pozytywnego wolumenu, który bardzo ładnie prognozował rozpoczęcie fali wzrostowej w połowie 2016 roku na szerokim rynku (ale także na Wig20) - wskaźnik dolny. Niestety na chwilę obecną znajduje się on w dynamicznym trendzie spadkowym, co wskazuje na dalszy systematyczny odpływ kapitału.                                                        Wig - Energia dane tygodniowe


W tej sytuacji efekty łapania spadającego noża mogliśmy ostatnio obserwować w przypadku spółek z indeksu Wig-Energia, którego notowania właśnie testują minima z 2016 roku a chętnych na poszczególne walory - pomimo wycen na poziomie około 30% wartości księgowej - jak na razie nie widać.

Jednocześnie przypominam, że wszelkie treści zamieszczane na blogu zawierają prywatną subiektywną ocenę i nie stanowią rekomendacji kupna/sprzedaży instrumentów finansowych.

6 komentarzy:

 1. Pierwszy raz jestem na tym blogu i już widzę, że znajdę tu wszystkie potrzebne mi informacje. Na razie niektórych branżowych zwrotów nie rozumiem, więc na pewno będę miał do Pana sporo pytań :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Adamie a jak Pan ocenia potencjał USD na dalsze wzrosty bo jak w przeszłości bywało koło 4zł warto już rozglądać sie za akcjami np.z wig20.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może pan jako doświadczony zinterpretuje takie coś co miało miejsce na sesji 30.05. https://stooq.pl/mol/?id=3443
  "Dodatkowo na uwagę zasługują gigantyczne jak na nasz rynek obroty. Ich wartość po końcowym fixingu wyniosła aż 1,9 mld zł na całym portfelu indeksu WIG20 tj. ponad trzykrotnie więcej niż we wtorek. Ok. 2/3 z tego obrotu dokonało się podczas końcowego fixingu. Jest to sytuacja niestandardowa i trudna do jednoznacznego wytłumaczenia. Być może ma związek z ostatnią sesją miesiąca, natomiast na pewno nie jest to przypadek. Wygląda na to, że poważne instytucje zagranicznego pochodzenia wymieniły się akcjami poprzez rynek niczym w transakcjach pakietowych, natomiast intencja takiego zagrania pozostaje zagadką."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że mamy do czynienia z podbieraniem niektórych walorów przez instytucje finansowe, jednak spodziewam się jeszcze niższych wycen indeksów. Myślę, że okolice jesieni mogą być dobrym momentem do poważniejszego zainteresowania się polskimi akcjami.

   Usuń
 4. Panie Adamie w ostanim wpisie nie ma tresci.

  OdpowiedzUsuń