O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 4 kwietnia 2018

Miedź na krawędzi...


 Pojawiają się kolejne sygnały techniczne świadczące o bardzo prawdopodobnym pogorszeniu się koniunktury gospodarczej nie tylko w Polsce, ale i w gospodarce światowej. O sytuacji technicznej kilku znaczących indeksów wspominałem W TYM miejscu. Dziś rzut oka na dwa interesujące indeksy z punktu widzenia polskiego inwestora jak również gospodarki światowej.


Najpierw Wig Banki :


W układzie tygodniowym mamy sytuację, w której indeks wybija się dołem poniżej swojej średniej z ostatnich dwunastu miesięcy. Wig Banki to jeden z najważniejszych wskaźników koniunktury na naszym rynku ze względu na liczną reprezentację instytucji finansowych w prestiżowym Wig20. Co prawda do zakończenia notowań pozostało jeszcze kilka godzin, ale wskazania tygodniowego RSI (oscyluje poniżej poziomu "50") nie pozostawiają tu raczej większych wątpliwości co kierunku w jakim będzie się poruszał Wig Banki w najbliższych tygodniach/miesiącach.Jeśli chodzi o prognozy światowej koniunktury to warto spojrzeć na notowania miedzi - wykres wyżej. Indeks wybija już swoją 40 SMA, i jednocześnie trzeszczy techniczne dość istotne wsparcie na poziomie 300 c/lb. W tym przypadku (podobnie jak z poprzednim)  mamy wyraźne zejście oscylatora RSI poniżej krytycznego poziomu 50. Miedź jest o tyle ważna, że z wyprzedzeniem informuje o tendencjach gospodarczych na świecie. Najnowsze doniesienia o chińsko-amerykańskiej wojnie handlowej niestety nie ułatwiają tu zadania. Niepewność z tym związana może jeszcze porządnie zachwiać giełdowymi parkietami.

5 komentarzy:

 1. Panie Adamie czy w odwrotnym przypadku kiedy następuje poprawa w gospodarce to tez miedź jako pierwsza zaczyna rosnąć a na naszej giełdzie Kghm?zauważyłem że Kghm jako jedna z pierwszych zaczyna hosse i ją kończy czy też tak Pan uważa?Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to mniej więcej wygląda z tym, że KGHM chyba nawet wcześniej zmienia trend. Pozdrawiam również.

   Usuń
 2. Witam,
  wchodzę na Pana stronę od blisko trzech lat,gdyż warto czytac Pana publikacje i przemyślenia co do rynku.
  Nie powiem,że jednak ciekawiej było jak Pan również dzielił się,kiedy i w jakie fundusze Pan wchodził i wychodził.

  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wracając jescze do KGHM zauważyłem pewną dywergencję na cci miesięcznym i poziom wskażnika jak pod koniec 2008 roku,Panie Adamie czy uważa Pan takie poziomy atrakcyjne do akumulacji KGHM czy raczej obstawia Pan że ewentualna przecena miedzi na rynkach ściągnie go jeszcze w dół ,chociaż kurs KGHM i tak wyprzedza ruchy na miedzi,zastanawiam się czy może dopiero zacząć akumulacje jak spowolnienie stanie się faktem...Czy widzi Pan teraz przesłanki-sygnały żeby smart money kupowały spółki surowcowe?Chętnie poznałbym Pana opinie w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój punkt widzenia na temat spółki znajdzie Pan w krótkim poście.

   Usuń