Pierwszy z nich w obydwu przypadkach precyzyjnie pokazał początek hossy (wskazania dolne), natomiast drugi z racji swojej budowy a co zatem idzie przeznaczenia dość precyzyjnie określił w drugiej połowie 2015 roku zakończenie tendencji wzrostowej ( wskazania górne ). Na chwilę obecną PVI od kilku już miesięcy sygnalizował powtórkę z rozrywki wybijając się w połowie lipca 2016 roku w górę powyżej swojej rocznej średniej ruchomej.
Patrząc w nieco krótszej perspektywie ( wykres.2) to mamy mocne wybicie przez oscylator RSI swojego obszaru wykupienia - poziom 80%. W związku z tym na wielu portalach finansowych pojawiły się obawy o głębsza korektę. Cały problem polega na tym, że rynek znajduje się w trendzie wzrostowym ( w dodatku po wybiciu kilkumiesięcznej konsolidacji ) a w takim przypadku oscylatory często wskazują błędnie. Nawiasem mówiąc, są to podstawy analizy technicznej.
Co prawda na słupkach MACD widać już negatywną dywergencję z ceną, to jednak RSI nic takiego nie rysuje. Moim zdaniem oznacza to, że na głębszą (kilkumiesięczną) korektę jeszcze nie pora. Po drugie zaś, jak wynika z mojego doświadczenia, próby łapania szczytów/dołków w trendzie wzrostowym często kończą się rozczarowaniem.
Słabiutkie te wskaźniki Pvi i Nvi no ale jak ktoś się na nich opiera to dobrze :)
OdpowiedzUsuńMam na ten temat odmienne zdanie.
UsuńJak pan sądzi panie Adamie, bo obecne wzrosty wyglądają interesująco. Jestem początkujący a w mediach ogólnych nic na ten temat nie trąbią. Z góry dziękuję za odpowiedź - Janek.
OdpowiedzUsuńProponuję zapoznać się z postami opublikowanym na blogu za okres ostatnich sześciu-ośmiu miesięcy. Myślę, że w ten sposób wyrobi Pan sobie zdanie znacznie lepiej, niż moje próby wyjaśniania tego, co aktualnie dzieje się na naszym parkiecie i co jest tego powodem. Pozdrawiam i życzę sukcesów - Adam.
UsuńSzanowny Panie Adamie od dłuższego czasu śledzę Pana blog i trafne analizy .
OdpowiedzUsuńW moim portfelu pozostało około 15 % funduszy akcji tureckich i nie mogę się od jakiegoś czasu zdecydować czy wyjść z tej Turcji .Bardzo proszę o wyrażenie Pana poglądu na temat funduszy akcji tureckich .Pozdrawiam serdecznie Jerzy
Witam. Turecki rynek już od dłuższego czasu nie leży w kręgu moich zainteresowań. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze w ostatnim roku Turcja stała się krajem dość mocno nieprzewidywalnym politycznie. Autorytarne zapędy prezydenta skutecznie zniechęciły inwestorów do lokowania kapitałów w tym kraju. Spowodowało to między innymi mocne i systematyczne osłabianie się tureckiej waluty, które trwa do tej pory i jak na razie nie pojawiły się przesłanki do zakończenia tego trendu. Ponieważ fundusze tureckie zarządzane przez krajowe TFI nie mają tzw. "zabezpieczenia walutowego" - to w sytuacji czteroletniego ruchu bocznego - jaki trwa na wykresie indeksu BIST 100 - siłą rzeczy nie są w stanie zarabiać pieniędzy dla swoich uczestników. Kolejną sprawą jest śmieciowy rating inwestycyjny nadany przez dwie z trzech liczących się agencji ratingowych. Jest to rynek wybitnie spekulacyjny i ( na podstawie doświadczeń z przeszłości ) w moim przekonaniu nie wydaje się dobrym miejscem do inwestowania tzw. długoterminowego. Oczywiście decyzję, co zrobić z posiadanym pakietem jednostek musi Pan podjąć sam. Pozdrawiam również - Adam.
UsuńDobry wieczór czy przy wejściu na giełdę warto korzystać z takich usług jak konsulting biznesowy Pomaga to przy obraniu biznesowej drogi? Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńPatrząc na krótkoterminowy ox widać że korekta wystąpić moze lada dzień, ma z czego spadać.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma..
OdpowiedzUsuńWitam P. Adamie
UsuńDziś wyszedłem z tfi akcji polskich, ciekaw jestem Pana spojrzenia na rynek. (za duzy optymizm)
Pozdrawiam
Marek
Moim zdaniem rynek jest bardzo mocny, a w takim wypadku moment wystąpienia głębszej korekty trudno jest przewidzieć. Co do wskaźników optymizmu, to od co najmniej półtora miesiąca sugerują korektę, która nie nadchodzi i...może niech tak zostanie. Pozdrawiam również-Adam
Usuń