O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 13 marca 2016

Na GPW będzie lepiej


 We wpisie z dnia 4 stycznia wskazywałem, że być może tworzy się rzadko spotykana długoterminowa okazja do korzystnego zakupu jednostek agresywnych funduszy akcji. Odświeżmy zatem wykres WIG i zobaczmy czy dzieje się coś ciekawego. Właśnie tworzy się pierwsza od długiego czasu miesięczna świeca wzrostowa, która ( moim zdaniem ) stanowi potwierdzenie zakończenia negatywnej tendencji ).


Na wykresie dziennym Wig-u mamy zaś zmianę kierunku średniej adaptacyjnej Kaufmana na wzrostowy. Także wskaźnik trendu ADX po raz pierwszy od majowego, ubiegłorocznego szczytu układa się korzystnie dla posiadaczy długich pozycji. Co prawda oscylator RSI powoli zbliża się do swojej linii wykupienia, jednak ogólna sytuacja indeksu w średnim terminie zaczyna nabierać rumieńców. Świadczyć o tym mogą wskaźniki P&F, które w ostatnich dwóch tygodniach dokonały odwrócenia do kolumny X.

Czy przypadkiem rynek się nie pośpieszył? To pytanie zadawać sobie będzie niejeden inwestor. A może jakieś pozytywne sygnały płyną ze wskaźnika menedżerów logistyki PMI ? Spójrzmy zatem na jego roczną zmianę :


 Wygląda na to, że podobnie jak na jesieni ubiegłego roku, indykator zmienia właśnie kierunek na wzrostowy wskazując na wyhamowanie dotychczasowych negatywnych prognoz wśród  ankietowanych w gospodarce.

 Od bieżącego miesiąca na blogu postanowiłem wprowadzić pewne zmiany. Nie będzie już aktualizowany blogowy Portfel Techniczny. Myślę, że dotychczasowe jego wyniki w pełni potwierdziły, że analiza techniczna działa i ma się zupełnie nieźle, zwłaszcza w średnim i długim terminie. Zawiedzionych czytelnikom na otarcie łez mogę tylko powiedzieć, że wchodzą właśnie techniczne sygnały zakupu na średni termin dla polskich funduszy typu MIŚS. Czy pozwolą one zarobić na funduszach w kolejnych miesiącach w głównej mierze będzie zależało od ewentualnych pomysłów rządu i  naszej niewątpliwie słabnącej pozycji na arenie międzynarodowej. Mówi się też o możliwej kolejnej obniżce ratingu inwestycyjnego Polski. Warto jednak pamiętać o tym, że rynek dyskontuje przyszłość a ściana strachu po której wspinają się polskie indeksy ( i nie tylko polskie ) może być sygnałem poprawy sytuacji ekonomicznej także w realnej gospodarce.


7 komentarzy:

  1. Co skłoniło Pana do zaprzestania aktualizowanai portfela technicznego? Czy pozytywne sygnały, o których Pan pisze, oznaczają zmianę w Pana portfelu? Pozdrawiam - "zawiedziony czytelnik".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdybym go aktualizował na bieżąco, to tak - zmieniłbym alokację na agresywną. A co skłoniło mnie do zaprzestania publikacji? Nowe obowiązki i związany z tym brak czasu. Niestety nie jest on z gumy i nie da się pogodzić pewnych spraw ze sobą. Chciałbym także niektórych czytelników nakłonić do większej samodzielności w myśleniu i wzięcia na siebie większej odpowiedzialności za podejmowane decyzje inwestycyjne. Pozdrawiam również.

      Usuń
  2. Panie Adamie, Informacja o zmianie na blogu nie jest dla mnie jasna. Nie będzie Pan aktualizował blogowego portfela, ale będzie nadal wskazywał na blogu sygnały kupna/sprzedaży MIŚS na średni termin? Nie rozumiem też co ma Pan ma myśli pisząc "wchodzą właśnie techniczne sygnały zakupu" - czy to właśnie oznacza, że będzie Pan takie sygnały kupna/sprzedaży publikował, czy ma Pan na myśli, że w tej chwili pojawiają się takie sygnały dotyczące obecnej sytuacji na rynku, które opisał Pan w powyższym wpisie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam na myśli to, że takie sygnały kupna systematycznie pojawiają się na wykresach kolejnych funduszy MIŚS w perspektywie średnioterminowej.

      Usuń
  3. Jak na mój gust jesteśmy w przededniu chwilowej korekty (do ~ 1800 - 1750 na WIG20). Potem wzrost do maksimum 2020 na WIG20. Te fale powinny być wykończone w najdalej pierwszej połowie kwietnia. Potem pogłębiamy dołki z 20 stycznia... i dopiero potem ewentualna poprawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też chciałbym mieć taką szklaną kulę...Co prawda na korektę zanosi się już od pewnego czasu, ale nie ośmielę się podać docelowych poziomów cenowych. Wiele będzie zależało od USA, gdyż ten rynek jest również dość mocno wykupiony. Dość powiedzieć, że Procentowy Wskaźnik Hossy dla S&P500 znajduje się niemal dokładnie na poziomie z listopada ub. roku, czyli 75%. Cztery miesiące później zniżkował on o 20%. Nie ma oczywiście gwarancji,że i tym razem historia się powtórzy, ale warto mieć to na uwadze.

      Usuń
    2. No tak, napisałem trochę jak wróżka. Ten scenariusz wynika mi z analizy według eliotta. Cała duża spadkowa korekta, ladnie rozpisuje się na 4 pierwsze fale wd eliotta, brakuje tej piątej czyli powinno być poglebienie ostatnich dołków. Kazda podfala także idealnie sie rozpisuje z czego wynikają pozostałe wspomniane ruchy... No ale jak wiadomo z eliottem nie ma 100% gwarancji - jak to na gieldzie. Tak wiec jest to tylko mój bieżący scenariusz pod który otwieram swoje pozycje na kontraktach fw20.

      Usuń