O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 7 września 2017

Spada szerokość rynku...a Wig20 coraz wyżej.


Witam wszystkich czytelników po dwumiesięcznej przerwie. W kilku mailach pojawiły się pytania dotyczące dalszego prowadzenia bloga. W tym miejscu chciałbym uspokoić i zapewnić, że na dzień dzisiejszy nie planuję kończyć z blogowaniem. Wspominam o tym, ponieważ na jednym z blogów finansowych pojawiła się delikatna sugestia dotycząca wspomnianego problemu. Przerwa spowodowana była głównie sezonem urlopowym, ale także tym, że tak naprawdę na naszym rynku nie działo się nic takiego o czym należałoby wspomnieć.

Dziś natomiast kilka przemyśleń dotyczących aktualnej sytuacji. Na początek Wig 20.Indeks ten co jakiś czas "skubie" nowe poziomy cenowe. Na wykresie tygodniowym mamy za to potrójną negatywną dywergencję wykresu względem indykatorów. I przyznam, że mam spory problem z interpretacją zachowania Wig 20 jeśli zestawimy to z indeksami małych spółek a także z Indeksem Cenowym wszystkich akcji polskich.
 Tutaj mamy już ewidentnie do czynienia z zakończeniem hossy. Czy na długo? Dobre pytanie. Na pocieszenie dodam, że - z technicznego punktu widzenia - na poziomie 900 pkt znajduje się istotne średnioterminowe wsparcie. Czy wytrzyma - zobaczymy.Na niekorzyść posiadaczy akcji z tzw. szerokiego rynku wpływają zaś wskazania procentowych wskaźników hossy, które od maja-czerwca znajdują się w trendach spadkowych i są o krok od wygenerowania sygnałów sprzedaży.

Na koniec dygresja : czy tylko ja mam ostatnio problem z zarabianiem na giełdzie, czy jest to kwestia bardziej powszechna. Prosiłbym czytelników o ewentualne podzielenie się swoimi uwagami w komentarzach.


2 komentarze:

 1. Też miałem problem od marca z zarabianiem dlatego przesiadłem się na spółki węglowe, energetyczne i banki. I tu hossa idzie całą parą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatecznie od listopadowego dołka wyniki indeksów kształtują się następująco:
  - WIG +38,07%
  - WIG20 + 45,62%
  - mWIG40 +23,5%
  - sWIG80 +8,29%.

  Co może być powodem takiego, a nie innego stanu rzeczy?

  Po pierwsze, warto sprawdzić spółki wchodzące w skład wspomnianych indeksów. W Wig20 dużo ważą dwie branże: energetyka i banki. WIG Energia w omawianym okresie wzrósł o ok. 50%, a sam PKN Orlen, mający 15% wpływ na indeks wzrósł o 66%. Drugie pod względem wagi PKO wzrosło o 44%, a trzecie PZU o ponad 84%. Tylko trzy wspomniane spółki posiadają udział 41% udział w indeksie Wig20 oraz 27% udział w całym indeksie WIG.

  Źródło: humanista na giełdzie

  OdpowiedzUsuń