O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 25 października 2015

Czy fundusze obligacji polskich znów wchodzą do gry?




roczna stopa zwrotu funduszy obligacji polskich uniwersalnych

                                                              UniKorona Obligacje
     
 Być może pojawia się dogodny moment do zajęcia długich pozycji na rynku funduszy obligacji polskich. Średnia roczna stopa zwrotu osiągnęła poziom od dawna już nie widziany, czyli 1.02 %. Ostatnio z takimi poziomami rentowności tej grupy funduszy mieliśmy do czynienia w lutym 2014 roku, a wcześniej w kwietniu 2011 roku.

 Obie te sytuacje zaznaczone zostały na wykresie funduszu UniKorona Obligacje czerwoną strzałką. Jak nie trudno zauważyć, w obu przypadkach był to początek hossy na tym rynku. Czy tym razem będzie podobnie? Takiej sytuacji nie można wykluczyć biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo zwiększenia luzowania ilościowego przez EBC, o czym dowiedzieliśmy się w czwartek.

W takiej sytuacji pomimo niskich stóp procentowych w Polsce istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostaną one podniesione jeszcze przez długi okres czasu, a być może doczekamy się kolejnej obniżki. Wskazywać na to może m.in spadający od pewnego czasu wyprzedzający wskaźnik koniunktury gospodarczej PMI, co wskazuje raczej na możliwość spowolnienia naszej gospodarki w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Również zachowanie naszej giełdy w ostatnim okresie nie inspiruje inwestorów do zajmowania dużych pozycji na rynku ryzykownych aktywów. Reakcja naszego parkietu w czwartek i piątek pokazuje, że wcześniej przyjdzie nam się zmierzyć z ryzykiem politycznym, które właściwie nigdy nie zachęca do odważniejszych decyzji.

 Jeśli okazałoby się, że czeka nas hossa na rynku obligacji skarbowych, to zachodzi pytanie, czy w tym samym okresie możliwa jest hossa na rynku akcji? Dotychczasowe zachowanie naszej giełdy wskazuje, że rynki te poruszają się zwykle w przeciwnych kierunkach. Szkopuł w tym, że przyszło nam żyć w czasach, w których gospodarki, a co za tym idzie i rynki finansowe, utrzymywane są przy życiu za pomocą intensywnej kroplówki, którą ordynują banki centralne USA, UE i Japonii.
W tej sytuacji stare chińskie przysłowie "Obyś żył w ciekawych czasach" nabiera symbolicznego znaczenia.

niedziela, 4 października 2015

Portfel Techniczny - podsumowanie trzech lat.




 Jutro mija dokładnie trzy lata od kiedy na blogu utworzyłem pewien projekt Budujemy Portfel Techniczny
Przypomnę, że portfel zarządzany jest w realnych warunkach rynkowych a o przeprowadzonych operacjach informuję natychmiast na blogu w celu zachowania maksymalnej przejrzystości. Natomiast wyniki portfela staram się publikować w miesięcznych rozliczeniach i każdy, kto na bieżąco śledzi moje wpisy orientuje się jak to wygląda w praktyce.

 W dzisiejszym poście chciałbym porównać trzyletni wynik portfela w zestawieniu z różnymi popularnymi grupami funduszy akcyjnych inwestujących w Polsce i na całym świecie. Poniżej zestawienie poszczególnych grup uszeregowanych wg malejącej stopy zwrotu.

       - akcji polskich miśs                                                    + 37,1 %
       - Portfel Techniczny                                                    + 34,8 %
       - akcji amerykańskich                                                 + 31,4 %
       - akcji europejskich rynków rozwiniętych          + 26,7 %
       - akcji globalnych rynków rozwiniętych              + 25,6 %
       - mieszane zagraniczne aktywnej alokacji          + 19,4%
       - akcji azjatyckich bez Japonii                                  + 10,4 %
       - akcji polskich uniwersalnych                                  + 11 %
       - akcji europejskich rynków wschodzących         - 0,83 %
       - mieszane polskie aktywnej alokacji                     - 1,32 %
       - akcji globalnych rynków wschodzących             - 10,9 %
       - akcji tureckich                                                              - 16,8 %
       - akcji rosyjskich                                                             - 33 %

                                                      obliczenia własne na podstawie danych z www.analizy.pl

 W zestawieniu nie ująłem funduszy inwestujących na rynku japońskim z tego powodu, że nie stanowią one istotnej odrębnej grupy funduszy. Po drugie, w przypadku dwóch reprezentantów tego kraju mamy do czynienia z mocnym rozstrzeleniem wyników - NN Japonia zyskał bowiem + 90,5 %, natomiast PKO Akcji Rynku Japońskiego jedynie + 29,2 %. Uznałem jednak, że mimo wszystko warto będzie o tym wspomnieć.

Oczywiście w ramach poszczególnych grup wyniki poszczególnych funduszy różnią się między sobą niekiedy znacząco, ale trudno jest mi sobie wyobrazić kogoś, kto systematycznie trafia wyłącznie w te najlepsze. Dlatego właśnie dla poszczególnych grup została wyznaczona średnia.


W trzyletnim zestawieniu szerokiej gamy grup funduszy inwestycyjnych blogowy Portfel Techniczny zachowuje się całkiem przyzwoicie nawet biorąc pod uwagę spadki jakie mają miejsce od ładnych kilku miesięcy. Kolejny rok utrzymuje się on w czołówce rozwiązań akcyjnych. Oczywiście w tym okresie nie ustrzegłem się kilku błędnych decyzji, które nieco obniżyły całkowitą stopę zwrotu. Musimy jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło nam inwestować. Przypomnę może kilka tegorocznych "kwiatków". Początek roku to załamanie kursu złotego względem franka szwajcarskiego, później polityczne zapowiedzi pomocy "frankowiczom" uderzające głównie w sektor bankowy. Następnie ryzyko "Grexitu", pęknięta spekulacyjna bańka w Chinach, co było także powodem tąpnięcia na światowych parkietach, a obecnie (w naszym grajdole) próby obłożenia transakcji giełdowych nowym podatkiem, czy najnowsze pomysły majstrowania przy konwersjach funduszy w ramach parasola (co  w rezultacie istotnie wydłuży czas konwersji).

 No ale nic, do wyborów coraz mniej czasu i można żywić nadzieję, że przynajmniej część pomysłów naszych polityków nie zostanie wprowadzona w życie. W przeciwnym razie możemy doczekać się czasów ( oby nie), w których inwestowaniem będzie zajmować się jedynie niewielka grupa najbardziej zdesperowanych miłośników podejmowania ryzyka. Cóż, pożyjemy, zobaczymy. Myślę, że druga połowa miesiąca powinna dać więcej odpowiedzi na nurtujące nie tylko mnie pytania.








czwartek, 1 października 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec września 2015 r




    Na koniec września wartość Portfela Technicznego wyniosła 13 480 zł. Składa się na to 66,6814 j.u. funduszu UniKorona Pieniężny przy cenie jednostki 202,18 zł. Oznacza to stopę zwrotu +34,8% osiągniętą po 36 miesiącach prowadzenia portfela online. W analogicznym okresie stopa zwrotu indeksu WIG wyniosła +13,6%

Wrzesień był kolejnym spadkowym miesiącem na GPW. Przyniósł on niestety szereg negatywnych sygnałów technicznych w perspektywie średnioterminowej w grupach funduszy polskich uniwersalnych i funduszach miśs. Kilka takich przykładów znajduje się poniżej. Układ median nie pozostawia wątpliwości w jakich trendach średnioterminowych znajdują się obecnie fundusze polskich akcji.

Wybrałem tu tylko kilka najbardziej charakterystycznych funduszy poruszających się w dość stabilnych trendach już od dłuższego czasu i wysoko notowanych w ratingach portalu analizy.pl.

Takie zachowanie funduszy może wskazywać na dyskontowanie spowolnienia gospodarczego w Polsce w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dzisiejszy, najnowszy odczyt wskaźnika przemysłowego PMI dla Polski dobrze wpisuje się w ten scenariusz. Po raz drugi z rzędu indeks spadł i znajduje się obecnie na poziomie 50,9 pkt (konsensus 52,4).

           W ostatnich tygodniach coraz na niektórych blogach i portalach finansowych coraz częściej zaleca się kupowanie akcji na ostatni kwartał roku ( wspominałem o tym niedawno). Czy to dogodny moment do zakupów? Możliwe jest oczywiście dłuższe odreagowanie spadków na indeksach, ale na wyraźną zmianę trendu na wzrostowy będziemy musieli jednak chyba trochę poczekać. Oczywiście każdy doświadczony inwestor ma wypracowaną własną strategię postępowania i nie zamierzam tu na ten temat polemizować. Być może dołki za nami, ale nie można także wykluczyć scenariusza ich pogłębienia. W każdym razie moja strategia podążania za trendem w przypadku blogowego portfela na dzień dzisiejszy nie wskazuje na zaangażowanie środków na rynku ryzykownych aktywów.